Fertilizanti foliari

Discuții despre reducerea poluării cu nitrați provenită din Gospodăriile tradiționale și ferme mici
Nadina Velea

Fertilizanti foliari

Mesaj de Nadina Velea, București - fermier » Lun Mar 25, 2019 11:53 am

Fertilizantii foliari intra in calculul cantitatii totale de nitrati aplicate?

Manager
Județ: București

Re: Fertilizanti foliari

Mesaj de Manager, București - HELPDESK » Lun Mar 25, 2019 10:58 pm

Buna ziua,

CODUL DE BUNE PRACTICI AGRICOLE PENTRU PROTECTIA APELOR ÎMPOTRIVA POLUARII CU NITRATI DIN SURSE AGRICOLE face referire la ingrasamintele organice si prevede astfel:
"Doza maximă de azot provenit din îngrăşămintele organice care se aplică pe teren nu poate depăşi 170 Kg/ha/an"

In sensul respectarii acesti regelementari, ingrasamintele foliare organice trebuie luate in calcul astfel incat cantitatea maxima admisa de azot provenita din ingrasaminte organice sa nu fie depasita.
Consultant 2 Info NITRATI

Alex Andrei

Mesaj de Alex Andrei, Bistrița-Năsăud - agricultura » Mie Mar 27, 2019 8:28 am

Dar daca fertilizantii foliari sunt chimici, e vreo limita de respectat? dau cu agri phyte 600?

Manager
Județ: București

Mesaj de Manager, București - HELPDESK » Lun Apr 01, 2019 11:22 am

Buna ziua,

Îngrășămintele chimice foliare intră în calculul cantității de îngrășăminte necesar pentru a stabili daca este nevoie de studiul agrochimic sau nu.

Dacă sunteți un fermier care dorește performanța, studiile agro-chimice vă ajută să atingeți producția țintă, evitând în același timp cantități mai mari care azot care ar însemna costuri suplimentare care nu ar fi acoperite de o producție mai mare.
Codul de Bune Practici Agricole permite însă întocmirea de planuri de fertilizare și fără studii agro-chimice, cu respectarea unor cantități maxime de azot substanță activă (s.a.) la ha, în funcție de culturi și pantă, cum ar fi 120kg N s.a./ha pentru grâu dacă panta este de până la 12%, și 90 de kg N s.a./ha dacă panta este mai mare de 12%. Pentru alte culturi găsiți informații despre limitele maxime de azot ce pot fi folosite fără a fi necesar un studiu agro-chimic în Codul de Bune Practici Agricole, la paginile 103 – 104, tabelele 7.4 și 7.5: https://apanoastra.ro/files/public/1000 ... tegral.pdf
Consultant 2 Info NITRATI

Scrie răspuns